Галузевий державний архів Служби безпеки України та Український інститут національної пам'яті розсекретили деталі будівництва та аварії на Чорнобильськый АЕС.
Архів СБУ спільно з Українським інститутом нацпам'яті презентували другу книгу збірки "Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії". У виданні оприлюднено документи, які охоплюють період від початку 1970-х і до листопада 1986 року, коли було введено в експлуатацію "саркофаг" - об'єкт "Укриття". Про це повідомляє прес-служба СБУ.
Презентація книги символічно відбулася у Чорнобильській зоні відчуження.
Нове видання містить 229 документів, більшість з яких опубліковано вперше. За даними архівних справ, аварії на Чорнобильські АЕС відбувалися і до квітня 1986 року, однак їх старанно приховували.
В Україні змінюють "заморожені" тарифи: які послуги подорожчали більше за інші, є і 60% росту
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
ʺСеред документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС у ніч 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування та будівництво ʺСаркофагуʺ, – розповів директор Галузевого державного архіву СБУ й один із упорядників видання Андрій Когут.
Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович додав, що за цими матеріалами можна краще зрозуміти трагедію: передумови катастрофи, рапорти і матеріали, які свідчать про ʺмаленькіʺ аварії, що ставались на ЧАЕС раніше і були приховані.
ʺЦе дозволить людству розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи й засвоїти правильні урокиʺ, – підкреслив Дробович.
Книга важлива тим, що вона знімає частину дискусій щодо того, як була побудована станція, як вона працювала, як відбулася сама аварія.
ʺХоча минуло понад 30 років, таку масштабну трагедію забувати не можнаʺ, – вважає перший заступник генерального директора ДСП ʺЧорнобиль АЕСʺ Валерій Сейда.
Документи у книзі опубліковано мовою оригіналу у хронологічній послідовності.
Обов'язково підпишись на наш канал у Viber, аби не пропустити найцікавіше
Нагадаємо, Чорнобильська зона скинула окови карантину та чекає на туристів
Як повідомляв портал Знай.ua, у зоні відчуження відкриють унікальні маршрути
Також Знай.ua писав, з Чорнобильської зони продовжують вивозити ліс.