Із давніх-давен наші предки святкували Івана Купала. Свято, коли прийнято веселитися та стрибати через вогнище, дійшло до наших днів. Так вже сталося, що в ніч Івана Купали задобрюють духів, щоб заручитися їх підтримкою. Дізнайтеся: що можна та чого не можна робити у свято? Чому потрібно ходити за папороттю? Читайте про те, які містичні ритуали здійснювали наші предки.

Із чим пов'язане свято Івана Купали?

Як правило, 7 липня потрібно ходити за папороттю. Те, що це потрібно робити, знає практично кожен. Але ось чому за нею ходять? - дадуть відповідь не всі. Почнемо свою розповідь із того, що після свята Івана Купала починається Перунове літо.

Із одного боку у нас позаду - сонцестояння. Але ж день Івана Купали присвячений саме йому, сонцю, а також найвищому розквіту природи. Нагадаємо, день літнього сонцестояння 2020 припав на неділю, 21 червня.

Вважалося, що після цього можна починати збір врожаю. Із давніх-давен - це у слов'ян свято зрілого літа, сонця й зелених сіножатей. Дійсно, можна сказати, що свято Івана Купала у цьому плані відповідає природному циклу в нас у країні.

Вихідного на свято Івана Купали у нас в Україні немає. Але багато хто намагається хоча б ввечері зануритися у старовинні українські обряди. І з кожним роком до святкування приєднується все більша кількість людей.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати

Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім

Показати ще

Сьогодні, як і за старих часів, люди оперізуються перев'язами із квітів, одягають на голову вінки з трав, квітів. Співають пісні, гуляють, водять хороводи. Крім сонця, шанують вогонь, який очищає від усього поганого.

У свято цвітіння й родючості Івана Купали вогонь та вода - головні атрибути свята. Багаття прийнято вважати «живим вогнем». У їх середину в старовину ставили жердину. І зміцнювали на ній колесо, що підплювали. Воно й виступає символом сонячного тепла та світла.

За часів язичництва люди відзначали низку купальських свят. У ці дні проводилися всілякі магічні обряди й ритуали. І якщо вам захочеться відчути атмосферу свята, то їдьте у цей день до річки на природу.

Можна умитися з ранку росою, що символізує молодість і здоров'я. Варто нарвати цілющих трав і ягід. Можна позмагатися у стрибках через багаття. Зустрічайте на природі світанок: такий купальське ранок, як казали у давнину, має бути чудовим. Адже сонечко із самого ранку «грає».

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Що ж, давайте більш детально поговоримо про давні чарівні традиції України. І дізнаємося: навіщо збирати у цей день цілющі рослини? І чому саме на Івана Купала варто ходити за папороттю?

Навіщо ходити за папороттю?

У народі вважається, що всі рослини на Івана Купали набирають цілющих властивостей та силу. Згідно із легендою, саме у цю ніч раз на рік цвіте папороть. Вогненну квітку папороті потрібно шукати опівночі.

Адже хто знайде її, той дуже багато чого зможе досягти. За старих часів вважалося, що крім пошуку квітки вночі, можна також вийти із дому опівдні, щоб зірвати папороть. Адже навіть неквітуча папороть, зірвана білим днем, принесе удачу, щастя.

Вважається, що вона здатна відігнати усі злі чари, позбавити від нічних кошмарів. А також захистити від чортів, відьом та всіляких злих духів. Для того, щоб папороть надавала свою чарівне дію, її необхідно покласти біля ліжка.

Люди вірили, що знайдена міфічна квітка подарує скарби. А ще у тієї людини, яка знайде вогняну квітку, буде найвищий урожай, їй можна не боятися злих сил, тому що вона знайде чудодійну силу.

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

На Івана Купала наші предки робили також віники для лазні. Збирали колючі рослини, що здатні захищати від лихого ока. Це може бути кропива, будяки, шипшина. Збираючи цілющі рослини, люди у старовину примовляли: «Земля-мати, благослови мене трави взяти, щоб недуг не знати!»

Чи можна купатися 7 липня?

Якщо говорити про нічні купання на Івана Купала, то у різних регіонах України в старовину були різні вірування. Одні вважали, що можна й потрібно купатися. Інші говорили, що цього категорично робити не можна.

Однак вночі всім однозначно не варто цього робити, тому що злі духи або водяний, русалки затягнуть у воду. Для того, щоб не стати здобиччю нечисті, краще купатися до заходу сонця. Люди вірили, що якщо дотримуватися цього правила, то нічого поганого не трапиться.

А ще говорили, що не можна ходити поодинці у цей день до лісу або на луг. Ніби самотня людина більш беззахисна. І лісова нечисть або лісовик можуть оволодіти нею, затягнути в глухі місця. Навіть спати у купальську ніч, вважали предки, не можна. І все із тієї ж причини, що нечисть може опанувати уві сні.

А ось багаття в жодному разі ігнорувати не можна. Треба стрибати, у іншому випадку всі подумають, що ви - зла сила. Жінкам, які відмовлялися стрибати через вогнище, і зовсім у старовину приписували відьмацтво.

Що стосується страв, які повинні бути на святковому столі у цей день, то м'ясо, яйця, сир під забороною. Адже триває Петрів піст, тому м'ясо-молочні страви заборонені. А ось риба та вино у розумних межах дозволяються.

До речі, у цей день відзначається церковне свято - Різдво Іоанна Хрестителя, якого позбавили голови. Тож 7 липня не можна різати круглі продукти ножем. Давайте згадаємо, які інші заборони, а також купальські традиції та обряди дійшли до наших днів.

Які існують обряди, щоб вийти заміж?

Раніше багато незаміжніх дівчат із нетерпінням чекали на свято Івана Купали. Адже вважалося, що магічні обряди допоможуть їм вийти заміж. Для цього треба сплести вінок. Найкраще вибирати білі квіти, які символізують невинність, а червоні виступають символом кохання.

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Під час плетіння магічного вінка для заміжжя дівчата примовляли: «Петись, віночку, плетись! Судженим зі мною поділись! Нехай він до мене прийде, кохання зі мною знайде! І заміж швидше візьме! »

Потім вінок потрібно пустити на воду. Який молодик його візьме до рук, той і буде судженим. Або до якого берега вінок пристане, з того боку і буде наречений. Поганим знаком вважалося, якщо вінок потоне. Тоді дівчину її майбутній чоловік розлюбить чи вона зовсім не вийде заміж.

І навіть заміжнім жінкам рекомендувалося у старовину збирати цілющі трави. Збільшити жіночу силу та чари здатні полин, чебрець, ромашка, любисток, череда. Їх можна засушити, а потім купатися протягом року. Заміжні жінки повинні стрибати через вогнище зі своїм чоловіком, тоді їх відносини будуть ще міцнішими.

Особлива прикмета - стрибнути через вогонь тричі. У такому випадку, вважали наші предки, весь рік буде щасливим, вдалим та благополучним. При цьому вогонь зніме із людини весь негатив.

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Ще здавна дівчата, пускаючи вінок на воду, майстрували його так, щоб можна було поставити всередину свічку. І пустити вінок таким чином на воду. Існувало повір'я: чий вінок найдовше буде плисти, та дівчина і буде у заміжжі найщасливіша. А на ту, в чиєму вінку свічка довше за все горіти, чекає довге-предовго життя!

Які роботи роблять і що не можна?

Як бачите, до наших днів дійшли різні купальські традиції та обряди. Підводячи підсумок, пропонуємо взяти на озброєння усі заборони свята:

  • Не можна позичати гроші, тому що згодом можуть виникнути фінансові труднощі.
  • Заборонено піднімати гроші у разі, якщо ви їх знайшли. Це загрожує безгрошів'ям у майбутньому.
  • Не можна спати, бо прийдуть злі духи, відьми та інша нечисть.
  • Не рекомендується щось комусь віддавати у цей день. Інакше людина виявиться на роздоріжжі й без матеріальних цінностей.
  • Вагітним, дітям та людям похилого віку у жодному разі не можна купатися, тому що нечисть може опанувати ними й затягнути на дно.
  • Після заходу сонця всім не можна купатися, тому що злі сили, русалки й водяний полюють за людьми.

Пам'ятайте, що символ сьогоднішнього свята - це злиття із природою. Тож вирушайте до озера, річки, розпаліть вогнище, спаліть вусі свої неприємності. І позбудьтеся таким чином від усіх негараздів, хвороб, бід та образ.

Купальське вогнище, пускання вінків на воду - цікаві обряди. А ще Івана Купала - це гарні купальські пісні. Не забувайте збирати цілющі трави! Шукайте цікаві варіанти святкування й відпочивайте із задоволенням!

Фото

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Івана Купала 2020: чого не можна робити в свято, скірн - YouTube

Відео