У серпні українці відзначають відразу три Спаса – Медовий, Яблучний і Горіховий. З ними пов'язано безліч православних і давньослов'янських обрядів.

Ми зібрали всю найважливішу і цікаву інформацію про Яблучний Спас – його історію, традиції, прикмети і стародавні заборони.

Дата святкування Яблучного Спаса

Ябочний Спас – свято неперехідне, тобто його відзначають щорічно в один і той же день – 19 серпня.

Історія свята

Згідно з біблійною легендою, саме в цей день Ісус показав людям свою божественну сутність. Разом зі своїми учнями він піднявся на гору Фавор і почав молитися – в цей момент лице Христа стало яскраво світитися, а одяг осяяв білим, як сніг, кольором.

На честь цієї події православна церква встановила свято, яке отримало назву Преображення Господа.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати

Показати ще

Яблучний Спас: коли буде, традиції та історія, фото - Рexels
Яблочный Спас, фото - Рexels

Що потрібно робити?

На свято кожен православний християнин повинен не тільки сходити до церкви, а й здійснити кілька обов'язкових обрядів. Розповідаємо докладніше про них.

У давнину до Преображення Господнього люди не їли яблук – вважалося, що це "гріховні" плоди, бо Єва, згідно з біблійною легендою, зірвала яблуко з Дерева Пізнання, позбавивши людство життя в раю.

А 19 серпня цей заборона знімається – тому віруючі повинні освятити яблука в храмі. При цьому частину фруктів слід залишити собі, а частину – віддати священнослужителям в якості поваги до Небес.

У давнину жінки вранці, після священної літургії, готували святкове варення з освячених плодів, пекли пироги і запіканки.

Є ще одна давня традиція – в обід вся сім'ї повинна піти в сад і зібрати новий урожай яблук. І тільки ввечері люди сідали за святковий стіл, вітали один одного зі Спасом і їли страви.

Також серед слов'ян було прийнято проводжати сонце піснями і танцями. Люди вірили, що 19 серпня планета повертається до осені, а це значить, що теплі день закінчуються.

Важливо пам'ятати, що 19 серпня триває Успенський піст, тому слід дотримуватися особливої ​​меню – заборонено вживати м'ясо, жирну їжу, а також алкоголь. Однак в честь свята віруючі можуть їсти рибу, трохи червоного вина, а також страви, приготовані з яблук.

У давнину вірили, що на Спас слід роздавати яблука жебракам і нужденним. При цьому чим більше плодів роздаси, тим більше гріхів тобі буде прощено.

Яблучний Спас: коли буде, традиції та історія, фото - Рexels
Яблочный Спас, фото - Рexels

Прикмети свята

Також на Яблучний Спас існує ряд древніх прикмет, завдяки яким люди пророкували майбутнє. Пропонуємо зробити це і вам.

Вважається, що якою буде погода на Яблучний Спас, такою вона буде і всю осінь. Якщо день ясний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий – то осінь буде мокрою.

19 серпня – день перетворення. Погода також змінюється – дні стають коротшими, а ночі – холоднішими.

Сильний вітер на Яблучний спас символізує сувору зиму.

А поява жовтого листя на деревах – знак швидкого приходу холодів.

Яблучний Спас: коли буде, традиції та історія, скрін - YouTube
Яблочный Спас, фото - Рexels

Заборони на Яблучний Спас

Як і на більшість православних свят, на Яблучний спас існує ряд строгих заборон, які категорично не можна порушувати.

Багатьох цікавить питання, чи можна на Спас прибирати в будинку, купатися, мити голову або фарбувати волосся?

Офіційної заборони на це немає. Але церковники вважають, що всі домашні роботи в цей день варто скасувати – це стосується прибирання, шиття, прасування або ремонту. Адже подібні торжества створені для того, щоб людина могла відійти від буденної суєти і подумати про духовне.

Однак пам'ятайте, що зустрічати Спас в брудному житлі категорично заборонено, так ви покажіть неповагу до Господа.

Також забороняється влаштовуватися гучні застілля, адже Спас випадає на час посту, а це момент єднання з Богом. Тому чим тихіше себе ведеш, тим швидше душа очиститься.

На Яблучний спас забороняється лаятися і голосно кричати. Вважається, що вся негативна енергія повертається назад потрійною силою.

Яблучний Спас: коли буде, традиції та історія, скрін - YouTube
Яблочный Спас, фото - Рexels

Корисні властивості яблук

Важко переоцінити корисні властивості яблук – мікроелементи і корисні речовини роблять ці фрукти незамінними джерелами вітамінів. Розповідаємо про найдивовижніші властивості яблук.

Впливають на травлення

Яблука є природним джерелом клітковини і пектину, які сприяють очищенню кишечника. Якщо ви будете з'їдати по одному яблуку в день, то вже скоро помітите позитивні зміни у вашому організмі.

Сприяють схудненню

Яблука містять мало калорій, а ще в них немає жирів. Зате є велика кількість вуглеводів, тому після фруктів ви довго ще не захочете їсти. Простий лайфхак: якщо хочете скинути вагу, в перервах між прийомами їжі перекушуйте не солодощами, а яблуками.

Підвищують рівень гемоглобіну

Людям, що страждають від зниженого рівня гемоглобіну, рекомендується їсти побільше яблук, адже в них міститься багато заліза.

Впливають на стан крові

Пектин, який містять яблука, не дає зайвим жирам всмоктуватися в кров. Це благотворно позначається на кровоносних судинах і артеріальному тиску.

Природне джерело вітамінів

У яблуках міститься величезна кількість вітамінів – С, Е, А і В. А також корисні мікроелементи – залізо, кальцій, магній і цинк. Тому кілька яблук на день поповнять чверть добової норми всіх корисних речовин для організму.

Яблучний Спас: коли буде, традиції та історія, скрін - YouTube
Яблочный Спас, скрин - YouTube
Яблучний Спас: коли буде, традиції та історія, скрін - YouTube
Яблочный Спас, скрин - YouTube

Молитва

Господь Иисус Христос, Божеє наш, Сияниє Славы Отца и Образ Ипостасє Єго! Когда настанєт конєц врємєн, Ты за милосєрдиє неизрєчєнное к падшєму роду чєловєчєскому Сєбє умалил єси, зрак раба приял єси, смирил єси Сєбє, послушлив бысть дажє до смєрти. Однако пєрєд Крєстом и вольными страстями Твоими на горє Фаворской прєобразился ты в Божєствєнной Славє Своєй прєд святыми Твоими учєниками и Апостолами, мало скрыв плоти восприятиє, что ты будєшь распят, и увидишь смєрть, уразумеют всє страданиє Твоє вольное и Божєство твоє. Даруй жє и нам всєм увидєть прєчистоє Плоти Твоєй Прєображєниє празднующим, чистым сєрдцєм и нєсквєрными умами взойти на Святую гору Твою, в сєлєния святыя славы Твоєя, идеєжє глас чист празднующих, глас нєсказаннаго радования, да тамо купно с ними лицєм к лицу узрим Славу Твою в нєвечєрнєм дни Царствия Твоєго, и со всєми святыми, от вєка Тєбє благоугодившими прославим Всєсвятоє имя Твоє со Бєзначальным Твоим Отцом и Прєсвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом нынє и присно и во вєки вєков. Аминь.