Страта святого Іоанна Хрестителя відома також, як обезголовлення Святого Іоанна Хрестителя або Усікновення Предтечі. День, коли відбулася ця біблійна подія, вважається святим і шанується християнськими церквами, які слідують літургійним традиціям. Свято відзначається в пам'ять про мученицьку смерть Іоанна Хрестителя через обезголовлення за наказом Ірода Антипи.
У 2020 році Усікновення глави Іоанна Предтечі припадає на п'ятницю, 11 вересня.
Становлення та історія свята
Про велику повагу до св. Іоанна Хрестителя свідчать слова самого Ісуса Христа, який назвав його своїм попередником і найвеличнішою людиною, яка коли-небудь народжувалася на Землі (Мф. 11:11).
Православна церква це свято відзначає 11 вересня (29 серпня за старим стилем). І крім поминання великого святого, православні також моляться за померлих.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Усікновення глави св. Іоанна Хрестителя – значуща подія для віруючих в Україні. Серед послідовників православ'я в нашій країні Іоанн Хреститель користується загальним шануванням.
Згідно з Євангелієм, Іоанн вів аскетичний, строгий спосіб життя і готував віруючих до зустрічі з Ісусом.
Матір'ю Іоанна була Праведна Єлисавета, родичка Пресвятої Богородиці. А батьком Іоанна Хрестителя був Захарія, священик Єрусалимського храму. Його майбутні батьки були бездітними і вже не молодими. Але одного разу архангел Гавриїл явився Захарію в храмі і оголосив, що у нього народиться син. Священик не повірив посланнику, через що став німим до самого народження дитини.
Вважається, що Іоанн передбачив пришестя Ісуса на землю ще в утробі матері. Бо, коли Марія прийшла відвідати Єлисавету, дитина заворушилася, і дружина Захарія сповнилася Святим Духом. Іоанн Хреститель народився за шість місяців до народження Ісуса з Назарету.
У Святому Письмі є багато інших свідчень про життя Іоанна Хрестителя. Відомо, що після смерті батьків він в ранньому віці почав життя відлюдника в Іудейській пустелі. Там Іоанна проголосили пророком, і його місія полягала в зверненні людей до Господа і донесенні християнського вчення. Іоанн також хрестив людей в річці Йордан, і, згідно з двома синоптичними Євангеліями, йому незабаром належало хрестити самого Сина Божого.
Іоанн проголошував необхідність внутрішнього навернення і духовного оновлення людей. Незабаром після того, як він зустрів Ісуса і хрестив його в річці Йордан, Іоанн був кинутий у в'язницю за відкриту критику аморального і гріховного зв'язку тетрарха Галілейського і Переї Ірода Антипи з дружиною рідного брата Іродіадою.
За це Іродіада зненавиділа пророка і почала проти нього змову, в яку була залучена і її дочка Саломея.
У день народження Ірода Саломея танцювала перед ним і його гостями. Її танець настільки припав до душі Іроду, що в сп'янілому стані він пообіцяв дати їй все, що вона забажає, навіть половину своїх володінь. Тоді Саломея запитала свою матір, що їй просити у Ірода, і та їй порадила попросити голову Іоанна Хрестителя на блюді. Хоча Ірод був вражений і дуже засмучений цим проханням, але погодився, оскільки обіцянка була дана прилюдно.
І незабаром, за наказом Ірода Антипи, Іоанна обезголовили у в'язниці. Днем трагічної події вважається 11 вересня 32 року н. е.
Де знаходиться могила Іоанна Хрестителя?
Гробниця Іоанна Хрестителя знаходиться у Великій мечеті Омейядів в Дамаску – колишній базиліці, побудованій на честь святого імператором Феодосієм Великим. У його західній частині є мармурова гробниця, і в ній знаходиться найголовніша реліквія – голова Іоанна Хрестителя.
Права рука, тобто Десниця, яка хрестила Господа, знаходиться в Храмі Христа Спасителя в Москві.
Традиції святкування Усікновення глави Іоанна Предтечі: обряди та прикмети
Шануванню дня мученицької смерті Хрестителя Господнього Іоанна передує всенічне бдіння, в кінці якого відбувається літія з благословенням хліба, вина і масла. На ранковому служінні священик читає Євангеліє, що описує обезголовлення пророка. Божественна літургія нагадує нам, що Іоанн був не Месією, а тим, хто повинен підготувати людей до його приходу. У деяких православних парафіях в цей день практикуються служби на кладовищах і освячення могил.
11 вересня християнам слід тримати піст. Це означає, що потрібно утримуватися від молочних продуктів, м'яса і риби.
За суворими правилами Церкви забороняється пити червоне вино, що символізує кров.
Крім того, заборонені будь-які фрукти і овочі червоного забарвлення або округлої форми, адже вони схожі на форму голови.
11 вересня не дозволено навіть варити борщ з круглого качана капусти, а також зрізати мак, викопувати картоплю або зривати яблука.
Не можна використовувати ріжучі предмети, що нагадують про інструмент, яким вбили святого Іоанна Предтечу. Також слід уникати круглих тарілок, оскільки вони символізують піднос, на якому була принесена відсічена голова Іоанна.
У цей день можна працювати, але не можна починати нових справ. Будь-яке починання в день Усікновення обернеться провалом.
Спів і танці також заборонені, адже це день скорботи про вбитого пророка, а не веселощів. На 11 вересня не можна призначати весілля або вінчатися, шити, в'язати і носити червоний одяг.
Не можна розчісувати волосся і навіть зайвий раз торкатися до голови. Інакше ви ризикуєте захворіти або зазнати невдачі в справах.
11 вересня заборонено будь-що варити. Згідно з повір'ям, якщо закип'ятити в цей день воду, ви ризикуєте нажити проблеми через свою «закипілу» кров.
Якщо ви поранилися в день Усікновення, рана довго не буде гоїтися.
А якщо за вами ув'язався білий пес, то у вашому домі буде достаток і процвітання.
Чоловік або жінка без пари, які простоять в цей день всю службу в храмі, незабаром зустрінуть свою долю.