Діва Марія - ключова фігура в християнському пантеоні. Саме Богоматір просять про заступництво і милосердя мільярди християн усіх конфесій.
Всі ми знаємо про свято Різдва - День, коли народився Ісус Христос. Це одне з найважливіших православних свят. Однак мало хто знає, що також святкується Різдво Богородиці.
Цей день є одним з найбільш шанованих в православному календарі і пов'язаний з багатьма традиціями, обрядами і звичайно ж, - заборонами, про які ми вам і розповімо в цій статті.
Дата свята
Свято Різдва Богородиці має чітку дату і не залежить від мінливого місячного календаря. Щорічно всі православні відзначають народження Діви Марії 21 вересня за григоріанським календарем.
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Перевірки від газовиків вийшли на новий рівень: українцям розповіли про документ, який треба підписати
Історія Різдва Богородиці
Це свято детально описане в святому писанні. Так, Діва Марія народилася в родині праведників на ім'я Анна і Іоаким. У пари довго не було дітей і народження єдиної дочки вони сприйняли за божий дар.
Більш того, перед народженням Марії її матері з'явився ангел, який сказав, що про їх дочку знатиме весь світ, а її доля - буде особливою.
Традиції свята
Свято Різдва Богородиці має тисячолітні традиції. Як і багато інших церковних свят, це - є симбіозом християнських традицій і слов'янської спадщини.
Історично склалося, що свято народження Богородиці збігається з початком весни. Логічно, що наші предки прийняли рішення поєднати вшанування Діви Марії з відзначенням настання осені.
На Різдво Богородиці закінчувався збір урожаю. Саме на її свято в народі було прийнято дякувати за минуле літо, яке подарувало свої плоди народу і дозволило зробити запаси, щоб пережити довгу зиму.
Звичайно ж, свято зустрічі осені відзначалося з розмахом. Після церкви було прийнято влаштовувати сімейні вечори, на яких щедро накривався стіл. Крім того, Різдво Богородиці було сезоном сватання. Юнаки та дівчата закінчували зі справами по господарству і могли сконцентруватися на особистому житті.
Прикмети на Різдво Богородиці
Різдво Богородиці - важливий день, погода на який, за традицією, давала привід зробити прогноз на все осінь і зиму.
Найбільш поширеними прикметами на Різдво Богородиці були такі:
- Якщо день теплий, зима теж буде хорошою;
- Потрібно муху або мошку закопати в землю - комахи кусати не будуть;
- Якщо є роса на траві - значить заморозки наближаються;
- Якщо зірок на небі не видно - зима буде холодною;
- Якщо вітер дме в цей день, значить мало снігу буде в зимову пору.
Заборони свята: що не можна робити
Разом з багатовіковими традиціями та обрядами на Різдво Богородиці, наші предки встигли сформувати цілий список заборон, багато з яких дотримуються і до цього дня.
- Не можна ні з ким ворогувати. Церква категорично забороняє вступати в конфлікти, суперечки, грубити грубіянити, використовувати мат і навіть погано думати про людей, так як все зло - повернеться в стократному розмірі;
- Заборонено відмовляти в допомозі або милостині;
- Небажано ходити босим по траві, так як приданням, таким чином можна назбирати для себе хвороби;
- Заборонено носити нове або незручне взуття, так як травми і мозолі, отриманні на свято, нібито будуть погано гоїтися;
- На Різдво Богородиці можна прибиратися і прати;
- Заборонено працювати;
- Не можна шити і в'язати;
- У свято не можна користуватися ножами, стригтися чи голитися;
- Заборонено викидати недоїдену їжу. Її потрібно віддати тваринам.