Одне із головних осінніх православних свят - Покрова Пресвятої Богородиці. Дізнайтеся: яка дата його святкування, історія, традиції свята? Які народні прикмети й що не можна робити? Читайте про те, що означає Покров і в чому його суть.

Якого числа відзначають Покрову Пресвятої Богородиці?

Православний календар свідчить про те, що дата святкування Покрови незмінна. І у цьому році, всі минулі та попередні роки - це 14 жовтня. У народі Покров символізує зустріч осені із зимою. Адже вважається, що із середини осені починається істотне похолодання.

У цей день досить часто випадає перший сніг. Однак значення снігового покриву для даного свята другорядне. Адже православ'я більше надає значення іншому тлумаченню.

Вважається, що Пресвята Богородиця виступає захисницею, покровителькою усіх християн перед Господом. І покриває своїм головним покровом мирян. Тепер стає зрозуміло, чому Покров так називається.

Давайте дізнаємося про всі особливості цього християнського торжества: коли церковне свято з'явилося, що означає та які звичаї існують в Україні? Ми також познайомимо вас із історією виникнення свята.

Популярні новини зараз

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур

Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків

Показати ще

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Яка історія й традиції свята, у чому його сенс?

Історія розповідає нам про те, що свято Покрови виникло 856 років тому. І із тих пір православні шанують його і відзначають. Православна церква розповідає мирянам про те, як виникло це свято.

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

І зараз ми повернемося до подій 910 року, коли у Константинополі була облога. Грецький народ тоді щиро молився Пресвятій Богородиці про заступництво, щоб Діва Марія врятувала їх від сарацинів.

І ось одного разу під час всеношної молитви святому Блаженному Андрію Юродивому і його учневі Епіфанію було бачення. Їм з'явилася Пресвята Богородиця, що пливе по повітрю, у оточенні ангелів. Вона була у білому покриві та ясному сяйві.

Разом із нею був Іоанн Хреститель і Іоанн Богослов. Богородиця помолилася разом із віруючими. Потім зняла зі своєї голови блискучий білосніжний покрив. І накрила ним людей, які просили про допомогу. Вважається, що тим самим Покров Богородиці захистив їх від ворогів.

Бачення додало грекам сил у нерівній боротьбі з супротивником, окрилило їх на подвиги. І незабаром вони здобули над сильнішими ворогами перемогу. Неначе невідома сила прогнала ворогів від стін міста. Вони залишили у спокої невинний Константинопіль. Сарацини втекли, і місто нарешті було врятовано.

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Згодом Покров Пресвятої Богородиці наказав святкувати великий князь Андрій Боголюбський. Він познайомився із цим переказом і дізнався, що відомий християнський святий Андрій-юродивий був на нічному богослужінні у одній із церков Константинополя.

І бачив Діву Марію, яка простягла хустку, якою покривала голову, над людьми, що молилися православними про порятунок міста. Його вразило, що із Константинополя було зняту ворожу облогу язичників, із чим миряни пов'язували явище Богородиці перед народом. І з осені 1164 року князь наказав святкувати таку важливу подію.

Є, до речі, й язичницький аргумент виникнення свята. Існує легенда, ніби Діві Марії відмовили у ночівлі у одному із сіл. І пророк Ілля покарав їх жителів за це. Однак вона пожаліла людей і врятувала їх. Богородиця розгорнула свій головний покрив над селищем. І з того часу люди стали тут добродушними й гостинними.

Яка молитва може бути звернена до Богородиці?

У те, що молитва, звернена до Богородиці, допоможе й врятує, свято вірять багато поколінь. На це свято прийнято ходити до церкви, де в цей день читають акафіст Покрову. Втім, багато церковних свят мають на увазі проповідь, тропар і службу в храмі у цілому.

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

У це свято ікона Покрову ставиться посередині храму й прикрашається квітами. Молитви до Богородиці вважаються дуже сильними. У Приснодіви Марії просять заступництва й покровительства за дітей, родину, благають про допомогу в навіть найбезвихідніших ситуаціях.

У свято можна просити у Пресвятої Богородиці заступництва у заміжжі. Адже Діва Марія протегує незаміжнім і обіцяє щасливе сімейне життя. Тож звертатися до неї із молитвою у цей день можна не тільки незаміжнім, але й тим, хто перебуває у шлюбі. Більш того, багато сімейних пар призначають вінчання у цей день, щоб шлюб був міцним.

Барська ікона Божої Матері захищає від бід, негараздів. До неї також потрібно звертатися у разі прохання про повернення військовополонених. Головне - молитися щиро, вірити всім серцем і душею.

Це свято інтерпретується також, як дитяче. Адже Пресвята Богородиця протегує всім дітям. І захищає їх від негараздів. Молитви батьків, звернені до Діви Марії у цей день, допоможуть дітям стати здоровими, розмними, вирости добрими й милосердними.

Служба до Покрову Пресвятої Богородиці починається напередодні ввечері, 13 жовтня. А вранці йде літургія, після якої священнослужитель вітає мирян зі святом. Сьогодні в Україні люди, які вчиняють богослужіння у цей день, вважають, що Покров знаменує закінчення с\г робіт.

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Які народні прикмети дійшли до наших днів?

Із настанням свята починається активний сезон весіль. Віддання дівчата заміж на Покрова обіцяє щастя. А також довге сімейне життя у гармонії та розумінні. Головне - закінчити усі садово-городні справи. Після 14 жовтня можна влаштовувати ярмарки, організовувати весілля.

Покрові, присвяченій зустрічі осені з зимою, характерні деякі народні позначення. Давайте дізнаємося, які є народні прикмети, пов'язані з цим днем.

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

  • Білий сніг покриває землю, як біла фата голову наречену, тому весілля на Покрову щасливе.
  • Чим більше снігу випаде у цей день, тим більше весільних урочистостей відбудеться до кінця року.
  • Якщо на Покрову незаміжня дівчина сходить до церкви, помолиться, а потім повеселиться і буде радіти тому, що відбувається, то обов'язково зустріне гідного нареченого.
  • Сімейним парам варто піти до храму й помолитися Святій Богородиці про заступництво у шлюбі. Якщо просити щиро, Діва Марія обов´язково дасть свій захист.
  • Якщо ви побачите у цей день журавлів, що відлітають, погода взимку буде дуже холодною, а сама зима - ранньою.
  • Якщо буде сніжно і холодно на Покрову, тоді й зима буде лютою, зі снігом. Якщо із дощем - до дощової сльотавої зими.
  • Якщо вітер дутиме з півночі, тоді перші заморозки прийдуть звідти, із півдня - із південного боку тощо. Якщо він дутиме зі східного боку, то зима буде дуже вітряною та холодною.
  • Якщо береза й дуб втратять на 14 жовтня все листя, тоді прийдешній рік буде дуже легким, вдалим і хорошим.
  • Якщо господиня оселі напече цього дня багато млинців, тоді взимку, навіть у найлютіший мороз, у її будинку завжди буде затишно й тепло.

Що можна й чого не можна робити у свято?

Це гарне церковне свято має свої дозволи й заборони. У цей день не можна лаятися, лихословити, вживати нецензурні слова. Важливо проявляти доброту й милосердя.

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Не можна засуджувати й обговорювати когось, безсторонньо висловлюватися із приводу іншої людини. Не можна позичати гроші. Не варто займатися якимись роботами у будинку, саду чи на городі. Під забороною шиття, прасування, прання тощо. Не можна сваритися, ображатися, злитися, підвищувати голос, проявляти агресію.

Обов'язково варто піти др храму, щоб помолитися про здоров'я й заступництво Божої Матері. Можна пригощати млинцями та іншою випічкою друзів, знайомих і родичів. Добре робити пожертвування. Важливо приділити увагу духовному житті. Помолитися іконі Покрова йі подякувати Діві Марії за її благі діяння.

Фото, картинки

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Покров Пресвятої Богородиці 2020, скрін - YouTube

Відео