З нагоди Дня вчителя українська письменниця Оксана Забужко розповіла про свою маму Надію Яківну, яка вчителювала у київських школах №49 і №67. Разом зі спогадами письменниця поділилася й архівним фото. Свій пост Забужко опублікувала на особистій сторінці у Фейсбуці.
Читайте Знай в Google News!
"День учителя. Дуже дякую за пам'ять тим учням моєї мами, Надії Яківни Забужко, - випускникам київських шкіл №49 (1960-ті рр.) і №67 (1970-80-ті рр.), які щороку в цей день її згадують (як сама вона розповідала вже в 1990-ті, випадково зустрівши десь у метро своїх колишніх учнів, - була вражена, коли вони їй подякували за те, що готувала їх бути громадянами незалежної України: "Та що ви таке кажете, я ж, як усі тоді, рота боялася відкрити!" - "Це вам так здавалось, Надія Яківна!" - засміялись ті, вже дорослі, екс-учні російської школи в пролетарському районі...)", - написала Забужко.
Мати Оксани Забужко виховувала у родині "народних вчителів" і всім серцем, за словами письменниці, ненавиділа радянську школу. Водночас молода вчителька усілякими способами намагалася щось змінити ще у ті нелегкі часи.
"Правда полягала в тому, що мама (потомственна "вчительська дитина" з сім'ї "народних учителів") всім серцем ненавиділа радянську школу. Ненавиділа радянське вчительство як клас: вважала його з усіх найтупішим і найсервілістичнішим (уміла ідентифікувати вчителів на фото за виразом обличчя й ніколи не помилялась; часом, покрутившись перед дзеркалом, допитувалась у тата, а згодом і в мене: "Я ще не подібна на вчительку?"). Багато чого рвалася змінити замолоду, в пору шелестівської "лібералізації" - але рекомендована до захисту її дисертація про те, як вчити старшокласників читати й розуміти поезію, так і лишилася незахищеною, після 1972-го дай Біг було вже з нею в тюрму не втрапити (відгук одного з "професорів у цивільному" із звинуваченнями в "націоналістичних проявах" я оцифрувала й зберігаю в архіві як "пам'ятник доби").
Письменниця зауважила, що важко уявити ті часи, коли "від вивчення мови й літератури всіляко заохочувалося звільнення". Забужко пригадала розповідь матері про одного тямущого хлопчика, який часто намагався з нею поговорити про літературу та політичні новини. Але, на жаль, вчителька буквально змушена була втікати від дитини, бо не могла йому говорити правду. Такі розмови могли принести великі неприємності, як вчителю, так і учневі.
"Так що я справді не знаю, не уявляю, яка з неї була вчителька мови й літератури - в ту пору, коли від вивчення цієї мови й літератури всіляко заохочувалося звільнення, і всім, дітям і дорослим, щохвилини демонструвалося, всіма доступними владі ресурсами, що, як казали тоді в Дніпропетровську майбутні укрАінскіє політики, "мне этот дурацкий язык и литература никогда не понадобятся" (с). Чого в таких умовах можна було навчити підлітків - не маючи жодних, аніякісіньких ресурсів?...", - йдеться у повідомленні письменниці.
"Подібні історії повторювалися з року в рік, і це окрема тема, ніким іще не описана: як поліцейський режим зводить мури між людьми, що могли б стати одне одному - Учитель і Учень (коли я стала студенткою тих щербицьких "темних літ", мені теж трапилось кілька таких "несправджених" учителів, і завдяки мамі я вже знала, як вони страждають од своєї вимушеної німоти). Тобто, насправді реалізувати на повну свій навчительський хист мама могла тільки з одним учнем, точніше, ученицею, - зі мною. Всім іншим дісталось не більше, ніж відсвіт харизми, - от із харизмою в неї все було в порядку до останнього дня, навіть в інсульті, на лікарняній койці; це був єдиний людський ресурс, над яким поліцейський режим був не владен.", - написала Забужко.
Обов’язково підпишись на наш канал у Viber, аби не пропустити найцікавіше
Як повідомляв портал "Знай.ua", лідерка "Голосу" Кіра Рудик підхопила Covid-19: політикиня розповіла про симптоми
Також "Знай.ua" писав, що у Луценка рак: закінчився черговий етап лікування