Halloween - свято, яке із недавніх пір стали більш активно відзначати у Києві, Одесі, Дніпрі та інших населених пунктах країни. Дізнайтеся: яка дата святкування у 2020 році? Чи буде вихідний? Що роблять у цей день? Як відзначається це свято Україна, як підготуватися? Читайте про те, як церква ставиться до Хеллоуїну.
Якого числа Хеллоуїн, і чому він так називається?
Із року в рік дата святкування Halloween незмінна. Свято відзначається у останній день жовтня. Це завжди 31-ше число. У нас в Україні, як і багатьох інших країнах, де шанують і відзначають це свято, цей день робочий, а не вхідний.
Але оскільки для 2020 року характерне святкування Хеллоуїна у суботу, то виходить, що буде вихідний. Історія виникнення свята оповідає нам про те, чому цей день називається саме Halloween. Хеллоуїнська історія розповідає, що це слово походить із англомовних країн.
З'явилося воно із виразу «All Hallows 'Eve», що перекладається як «Переддень усіх святих». Це свято дійсно відзначається у Західній Європі та Америці напередодні усіх святих. Але минув час і про слово «All» забули.
У результаті розмовна мова перетворила дане словосполучення на одне слово «Halloween». Згодом з'явився і варіант «Helloween». До речі, у перекладі з англійської hell означає «пекло».
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Ціни рекордні, але буде дорожче: нерадісні прогнози для власників авто з ГБО
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур
Сьогодні ми можемо писати як Хелловін, так і Хеллоуїн - помилкою не буде. Можна вживати обидва варіанти. У розмовній мові іноді можна почути вживання слів «Хеллуін, Хелоуін, Хелоуїн, Хеллуїн, Хелуїна, Хелоуїну». Однак таку вимову й написання потрібно вважати неправильними.
Які традиції та обряди Хеллоуїна?
Для дати свята характерні свої особливості й традиції. Коріння Хеллоуїна - язичницькі. Не будемо вдаватися у історичні подробиці. Краще розкажемо вам про те, які традиції та обряди дійшли до наших днів. І як Хеллоуїн святкується сьогодні.
Традиційно готуються незвичайні костюми. Це повинні бути страшні, жахливі наряди. Можна одягнутися у костюм зомбі, відьми, примари, летючої миші, вампіра, чорної нареченої, диявола, гарбуза, скелета, мерця тощо.
Потрібно зробити відповідний грим. Хеллоуїн святкують із використанням тематичної музики. «Monster Mash» встигли охрестити гімном свята. Ще одна із найбільш популярних композицій цього дня - «This Is Halloweenen». Використовують також страхітливі звуки - виття вовків, скрип дверей тощо.
Хеллоуїну характерно використання різних страхітливих атрибутів. Гарбуз є основним символом свята. Напевно, багатьом в Україні сьогодні відомо про те, що в ньому вирізають очі, рот, ніс - роблять зловісну гримасу.
Всередину вставляють свічку. І залишають на ніч свята біля оселі. Вважається, що страхітливий гарбуз повинен відігнати всю нечисть від будинку. Кольори Хеллоуїна - чорний та помаранчевий. Вони вже стали традиційними.
Крім карнавальних костюмів і гарбуза, використовують різні елементи, що лякають. Роблять паперових гарбузів, скелетів. Вирізають їх, клеять на холодильник, вікна, дзеркала і т.д. Можна зробити або купити готовий капелюх відьми. І повісити його у будинку.
Як варіант - зі звичайної банки спорудити голову, що світиться. Для цього достатньо наклеїти на неї аплікацію - якусь страшну пику, попередньо перемотавши її бинтом або марлею. Всередину вкласти свічку.
Кокони із павуками, підвісні павуки, дерева нещастя на тлі осіннього листя - весь цей декор також можна сміливо використовувати у переддень свята. Негативні персонажі, атрибутика й зловісні атракціони спрямовані на те, щоб налякати.
Але є й доволі приємна традиція - випрошувати солодощі. Але навіщо це потрібно робити? І чи варто залишати або давати щось взамін? Зараз ми вам про це більш детально розкажемо.
Навіщо на Хеллоуїн випрошувати солодощі?
Спочатку традиція просити у цей день солодощі була пов'язана зі святкуванням Дня усіх святих. Він відзначається у Ірландії, Англії та інших країнах католицизму 1 листопада. У минулому бідні люди ходили по домівках, випрошуючи милостиню - так звані «духовні тістечка».
А замість отриманого тістечка потрібно було вимовити заупокійну молитву - помолитися за родичів господарів, яких немає в живих. Згодом традиція випрошувати солодощі поширилася й у США.
Сьогодні діти ходять по домівках, випрошуючи цукерки, печиво та інші ласощі. У разі відмови погрожують зробити капость. На сучасному етапі у Англії та США узагалі склалася традиція, що діти, коли приходять до людей просити солодощі, кажуть наступну фразу: «Солодощі або капощі?»
Деякі дорослі відразу залишають у горщиках біля своїх осель цукерки, аби діти могли поласувати. У нас в Україні такої традиції немає. Між іншим, обряд просити цукерки чимось схожий на наше колядування. Однак традиція ходити по домівках на Хеллоуїн, щоб отримати солодощі, у нас не прижилася.
Яким повинен бути святковий стіл на Хелловін?
А тепер давайте поговоримо про частування. Чим же прийнято ласувати у це страхітливе свято? Поспішаймо порадувати - їсти павуків не доведеться. Адже у основі святкового столу страшного свята - яблука та гарбуз. І усілякі страви із них.
Ці свіжозібрані плоди можуть бути як у свіжому вигляді, так і всілякі приготовані солодощі з них: сиропи, запечені овочі, пироги з ними тощо. Можна приготувати й кошмарне меню.
Для створення моторошної атмосфери за столом варто використовувати побільше помаранчевих і чорних кольорів. Можна зробити гарбузове печиво-мумії або слойки-тиковкі, капкейкі з кажанами, гарбузове пюре, прикрашене маленькими страхітливими гарбузиками, зробити морс із червоної смородини і т.д.
Як ставляться до святкування Хеллоуїна християни?
Православні не відзначають це свято. У деяких країнах представники церкви навіть протестують проти його проведення. Для православних цей день досить дивний. І люди віруючі його засуджують.
Такі образи, як відьми, сатана, примари і т.д., які вітаються на Хеллоуїн, для мирян відносяться до окультизму. Це свято, що страшить та лякає, у християнській церкві засуджують за те, що одягаючи моторошні карнавальні вбрання, ніби-то відбувається шанування темних сил.
Щоправда, є й такі християни, які не бачать нічого поганого у тому, що діти вбираються у страхітливі костюми. І ходять по домівках, просять солодощі. Однак засуджують дорослих за свято у жахливих карнавальних костюмах, розпивання спиртних, танці, фривольність і т.д.
Таким чином, для когось краще, щоб цей день був «світлим» та добрим, а не «темним» і таким, що лякає. Інші вважають за краще стати учасниками заходу із дияволом, скелетами, перевертнями, відьмами та іншою нечистю.
У Шотландії та Ірландії, наприклад, і зараз у ніч із 31-го жовтня на 1-ше листопада люди проводять ритуали, щоб заспокоїти душі покійних. Однак така традиція збереглася не скрізь. А у деяких районах країни.
У нас в Україні це свято частково прижилося. Ті, хто вірять у містику або люблять лякати, веселитися у страхітливих нарядах, відзначають його. Інші українці проти хеллоуїнських традиції.
Незважаючи на зростаючу популярність цього свята у нас у країні, наша церква негативно ставиться до святкування Helloweenа. Християнські моралі говорять про те, що ми взагалі не повинні віддавати злу якусь данину.
Православна церква рекомендує мирянам його не відзначати. І не привчати дітей із дитинства до його святкування. Люди віруючі заперечують можливість вбиратися у диявольські наряди та веселитися таким чином.
Фото