Про необхідність переведення годинників досі сперечаються. Дізнайтеся: що кажуть із цього приводу критики та медики? Коли та чому годинники взагалі почали переводити? І о которій потрібно буде перевести годинники мешканцям України у 2020 році? Дізнайтеся також про рекомендації медиків із приводу адаптації до нового режиму.

Як виник тимчасовий перехід?

Історія виникнення переходу йде у глибину століть. У різних країнах він неодноразово скасовувався й знову приймався. Але із чого ж усе почалося? Виявляється, календар переходу із літнього на зимовий час та навпаки з'явився із жарту. Виходив він із вуст американського політдіяча, дипломата, винахідника, журналіста, гумориста Бенджаміна Франкліна.

Ця подія мала місце у далекому 1784 році. 26 квітня американський громадський діяч якраз перебував у серці Франції. Він досить часто тут бував із дипломатичними місіями. І знав про буденні проблеми парижан, через що жартував над ними.

Цього разу публіцист відправив свою сатиричну замітку до видання Journal de Paris, куди відправляв періодично публікації, порадивши французам цього разу перевести стрілки годинника на годину вперед. Він порадив їм зробити це із тією метою, щоб була можливість більше використовувати світлий час доби для роботи.

Вечорами він рекомендував економити - йти спати відразу після заходу сонця, не запалюючи свічки. Дипломат повважав, що такий перехід дозволить заощадити державі пристойну суму грошей.

Популярні новини зараз

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї

В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу

Показати ще

За його підрахунками, раціональне використання пристосувань для освітлення приміщень і більш ранній підйом дозволить заощадити кошти, витрачені на виготовлення половини свічок, які не стануть використовуватися.

Політик зробив цей висновок із розрахунку на 100 тисяч сімей. За його висновком, якщо не використовувати пристосування для освітлення протягом 183 ночей, у період між 20.03 та 20.09 можна заощадити 96 мільйонів ліврів.

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

До речі, своїм відкриттям Бенджамін Франклін зобов'язаний помилці слузі, який забув закрити віконниці на ніч. І о 6:00 ранку публіцист виявив, що сонце вже зійшло. Із чого зробив відповідні висновки про економію.

Коли почали переводити годинники у Києві та Європі?

Нині діюча система переходу часу була запропонована вперше Джорджем Верноном Хадсоном. Ентомолог із Нової Зеландії задумався про значущість додаткового сонячного світла.

І у 1895 р. з'явилася публікація, у якій він запропонував зрушити час на 2 години. Він рекомендував зробити це із метою продовження світлої доби часу. Статтю опублікували через 3 роки.

Є також статті, які свідчать про те, що оновлення літнього часу почалося із поїздки Вільяма Уіллета перед сніданком по сплячому Лондону. Англійський будівельник любив прогулюватися із раннього ранку. І одного разу задумався про необхідність тимчасового переходу.

Ця подія мала місце 115 років тому. Тоді Вільям Уіллет звернув увагу на те, що англійці сплять у той час, коли можна не спати. Крім цього, він був любителем гри у гольф. І йому було не до душі закінчувати гру, коли на вулиці вже темніє.

Через два роки у одному англійському виданні з'явилася його публікація. У своїй статті автор пропонував перевести час на двадцять хвилин уперед. Він рекомендував робити це в квітневі неділі. У результаті накопичиться вісімдесят хвилин. Зворотний перехід радив робити у вересні. Однак англієць до самої смерті (1915 р.) марно відстоював свою пропозицію.

Для Європи Німеччина стала використовувати стратегію тимчасового переходу. Німці зробили це для того, щоб заощадити вугілля під час війни (1-ша світова). Перехід був введений 30.04.1916 р.

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Брали із них приклад і союзники. У деяких із них переведення часу відбувається у 1916 р. Для інших країн, наприклад, України, Росії був характерний перехід у 1917 р., для Америки - у 1918 р.

Якого числа, о котрій та чому переводять годинники в Україні?

Жовтень місяць знаменується у 2020 році тим, що Україна переводитиме стрілки годинника на 1 годину назад. Їх потрібно буде перевести із 24-го на 25-те число. Українці перейдуть на зимовий час у цьому році о 4:00 у ніч із суботи, 24-го числа, на неділю, 25-те число.

Після суверенітету України ми керуємося постанoвою КМУ від 1996 року. Фактично часовий перехід відбувся у 1917-му. Тоді тимчасовий уряд ввів його із 01.07 по 31.08 із метою раціонального використання світлого часу доби. Для економії палива 27.12.1917 р. здійснився зворотний перехід на зимовий час на 1 годину назад.

Згодом були роки, коли перехід здійснювався, потім його скасовували й знову впроваджували. Регулярний календар переходу на літній час був впроваджений не так давно - 01.04.1981 р. Після розпаду Радянського Союзу декретний час скасували. Але переводити годинник стало вже традицією. І для жовтня 2020-го для багатьох країн світу характерний часовий перехід.

Які останні новини про часовий перехід у світі?

Крім України, жителі 63 країн та 10 територій перейдуть на зимовий часовий режим: у Ізраїлі, США, Ірані, Латвії, Мексиці, Естонії, Канаді, Литві, Нідерландах, Італії, Польщі, Чехії, Австралії і т.д.

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

За статистичними даними за 2016 рік, 171 країна світу не використовувала тимчасовий перехід. Це характерно для грузин, таджиків, узбеків, вірменів, монгол, єгиптян, азербайджанців, росіян, китайців, японців та інших національностей.

Таким чином, сучасний світ користується часом, який не завжди збігається зі сходом/заходом сонця. Це пов'язано із тим, що нашу земну півкулю поділено на 24 пояси. І для кожного із них характерна тимчасова відмінність.

Україна практично входить до 2-го часового поясу. Тільки частина Сходу країни знаходиться у 3-му поясі. І незначна частина Заходу - в 1-му. Втім, скандали навколо переведення годинників досі не припиняються.

Українці, як і мешканці інших країн, не раз чули про скасування літнього часу. Однак залишитися у нашому реальному природному часі так і не вдалося. Насправді ми будемо переводити годинник доти, поки Європа від цього не відмовиться.

Міністерство економіки України розробить відповідний проект постанови уряду в разі прийняття ЄС остаточного рішення щодо скасування переведення годинників.

Багато дослідників говорять про те, що економічної вигоди від цього фактично немає. А медики багатьох країнах у цілому кажуть, що на період адаптації після переходу йде не менше тижня. Загалом для відновлення балансу знадобиться близько двох тижнів.

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Вони відзначають, що правильним режимом сну вважається час із 22:00 до 6:00 годин ранку. Але звичайний режим сну в період годинного впливу порушується. Для людського організму 1 година часу стає справжнім випробуванням.

Що радять медики для адаптації?

Багатьом людям дуже важко звикнути до нового розпорядку. Організм опирається новій «місії» заснути на годину раніше або пізніше у залежності від переходу. Медики говорять про те, що за 3 години до сну не повинно бути занять спортом, перегляду телевізора, гаджетів тощо.

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Для плавного пристосування до нових умов рекомендують якомога більше часу проводити на свіжому повітрі. І за 2 тижні до переведення годинників поступово змінювати свій звичайний режим, починаючи із 5 хвилин.

Якщо ви відчули, що у організмі почався збій, важливо не пити каву після обіду, уникати денного сну. І «включити» свій організм у повноцінну роботу із ранку, почавши із корисного ситного сніданку. Можна приготувати омлет, з'їсти вівсянку із беконом.

Та й протягом дня стежити за правильним харчуванням, вживаючи у раціон фрукти, овочі, горіхи, зелень, рибу. За 3 години до сну потрібно переходити у стан спокою - приймати ванну, почитати книгу.

У Європі вирішили відмовитися від сезонної зміни часу в березні 2021-го. За яким часом краще жити: літнім чи зимовим, кожна європейська країна вирішуватиме самостійно. У будь-якому випадку критики літнього часу негативно відгукуються про переведення годинника, вказуючи на погіршення стану здоров'я людей та відсутність економічної користі літнього часу.

Фото

Перехід на зимовий час 2020 року, скрін - YouTube

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Перехід на зимовий час 2020 року, фото - Рexels

Відео