В кінці серпня українці відзначають важливе свято – Горіховий Спас. Про головні традиції, заборони, обряди і прикмети – читайте в нашому матеріалі.
Коли відзначають Горіховий Спас?
Третій Спас відзначається щороку 29 серпня. Наші предки в цей день пекли хліб, збирали достиглі горіхи і торгували на ярмарках лляним полотном.
Історія свята
У народі Горіховий Спас має кілька назв. Одне з них – Спас Нерукотворний. Згідно з біблійною легендою, одного разу Ісус Христос прокинувся, умив обличчя, а після витер його рушником. І на цьому рушнику залишився образ Спасителя, з якого в наслідок малювали перші ікони. З тих пір Нерукотворний Образ Христа є символом цього дня. Слов'яни вірили, що Господа створив сам Всевишній, і цю подію треба почитати.
Чому третій Спас називають горіховим? Тут все просто: в давнину вважалося, що саме в цей час відбувається остаточне дозрівання горіхів, отже, їх можна починати збирати. Люди несли урожай в храм для освячення, а після з нього робили різні заготовки.
Також Спас називають Хлібним. А все тому, що в цей день було прийнято випікати перший хліб з нового врожаю. А назва Полотняний Спас виникла через селянські ярмарки, на яких продавали полотна, овочі і фрукти.
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Традиції на Горіховий Спас
На Третій Спас кожен православний християнин повинен не тільки сходити до церкви, а й здійснити кілька обов'язкових обрядів. Розповідаємо докладніше про них.
У давнину люди намагалися в цей день заготовити їжу в своїх коморах. В першу чергу збирали жито і пшеницю, а господині ткали полотна, щоб забезпечити свою сім'ю одягом на зиму.
Днем всі члени сім'ї обов'язково йшли до церкви на урочисту літургію – освячували продукти і молилися перед іконою Діоміда.
А ввечері було прийнято чистити криниці і підземні джерела – так люди готувалися до зими. І тільки після цього всі сідали за святкову вечерю. На Горіховий Спас було прийнято подавати особливу настоянку, приготовану з волоських горіхів, а також пироги і свіжий хліб.
Існувало повір'я, що того, хто встигав покуштувати кожу страву святкового столу, чекала удача і щастя весь наступний рік.
Ну і ще одна обов'язкова процедура на Третій Спас – миття в лазні. Люди виготовляли віники з ліщини, які, за переказами, захищають від зглазу і хвороб.
Також в давнину вірили, що на Спас слід роздавати горіхи жебраком і нужденним. При цьому чим більше плодів роздаси, тим більше гріхів тобі попрощатися.
Прикмети свята
Також на Горіховий Спас існує ряд древніх прикмет, завдяки яким люди пророкували майбутнє. Пропонуємо зробити це і вам.
- Так, вважалося, якщо в цей день журавлі летять на південь, значить, свято Покрова, яке відзначають 14 жовтня, буде дуже холодним.
- Дощ символізує теплу осінь, а спека – морозну зиму.
- Вважалося, якщо 29 серпня зібрав багато горіхів – в наступному році буде великий врожай пшениці.
- Якщо знайшов горіх з черв'яком всередині – неодмінно чекай біди.
- Який на смак буде перший зібраний горіх, таким і наступний рік буде: стиглий плід – тебе чекає велика любов і добрі вісті, незрілий – скоро відбудеться важлива подія, гнилий – до біди.
Заборони на Горіховий Спас
Як і на більшість православних свят, на Третій спас існує ряд строгих заборон, які категорично не можна порушувати.
Багатьох цікавить питання, чи можна на Спас прибирати в будинку, купатися, мити голову або фарбувати волосся?
Офіційної заборони церкви немає. Але священнослужителі зазначають, що справи по дому краще перенести на інший день, адже подібні торжества створені в тому числі для того, щоб людина мала можливість відсторонитися від побуту і поміркувати про духовне.
Однак варто пам'ятати, що зустрічати Третій Спас в брудному будинку заборонено, інакше таким чином ви покажете свою неповагу до Небес.
На горіховий Спас не варто влаштовувати гучні гуляння, адже це час духовного єднання з Господом. Вважається, чим тихіше себе будеш вести, тим швидше душа очиститися від гріхів і темної енергії.
На Горіховий врятував заборонено сваритися і лихословити. Інакше вся негативна енергія обов'язково повернеться потрійною силою.
Корисні властивості горіхів
Горіхи – дуже корисний і незамінний продукт, який має унікальні властивості. Розповідаємо про п'ять головних властивостей цих плодів.
Джерело енергії
Горіхи містять безліч корисних мікроелементів і рослинних жирів. При цьому вони не мають в своєму складі "шкідливого" холестерину. Особливо це важливо для людей, які прагнуть скинути зайву вагу – з'ївши жменю горішків, можна відчути себе ситим і повним сил.
Джерело вітамінів
У кожному сорті горіхів переважають різні компоненти. У фундуку – вітаміни А і Е; в мигдалі – калій і фосфор; у волоських горіхах – корисні амінокислоти і мінерали.
Джерело білка
У горіхах міститься величезна кількість рослинного білка. Тому цей продукт – незамінний для спортсменів, які прагнуть набрати м'язову масу.
Довго зберігаються
Горіхи можна купувати в будь-якій кількості, адже вони не втрачають свої властивості протягом довгого часу.
Ідеальний перекус
Горіхи – не тільки корисний, але і смачний продукт. А щоб уникнути переїдання різними шоколадками і пиріжками, слід запастися горішками – вони швидко насичують і не шкодять фігурі.
Обряди і ритуали на Третій Спас
В давнину на Горіховий Спас було прийнято гадати. Так, незаміжня дівчина повинна спробувати горіх, зірваний з дерева. Смак плода скаже, яким буде наступний рік. Якщо горіх солодкий – чекай нареченого і благу звістку, а ось якщо гнилій – про весілля можеш забути.
Народні привітання
***
Уже созрели орехи в дубраве, пришел желанный Третий Спас,
Собираем, радуемся урожаю, чтобы было отложить про запас
Потому что каждый орешек с урожая жизненную и магическую силу имеет
Его нужно в церкви освятить, чтобы он предоставил нам силы жить.
***
Незаметно промелькнуло лето.
Настал последний Третий Спас.
Уже на полях созрела рожь
И мы приветствуем всех вас.
***
Все христиане православные
Встречают Третий Спас,
Ведь Спас Нерукотворный
Это важный праздник у нас.
С новой пшеницы
Хлеб мы вам испечем,
И орехов из леса
Мы вам принесем.
Всех Мы приветствуем
В это праздничное время
И вкусный ужин
Приготовим сразу.
***
Желаю, чтобы был свежий хлеб на столе,
И осень теплая ждала вас на дворе,
Чтобы Господь от бед оберегал,
И покой на душе дарил!
Хлебный Спас – это праздник для всех!
Пусть вас радость ждет успех.
Пусть в вашем доме хлеб не кончается,
Все только приятное в жизни случается,
Всегда только ждут радостные вести,
И каждая вещь будет на своем месте!
***
Сегодня наступил третий
Благословенный Спас.
Желаю, чтобы все узнали,
Бог среди нас.
Любовь, заботу пусть тебе
Он пошлет с неба,
И будет радость на Земле,
И счастье оживет!
***
Абсолютного счастья желаю вам
В этот священный день – Ореховый Спас!
Никогда пусть не будет ваш стол пустым,
Пусть радость и счастье заходит в ваш дом.
Пусть дороги все только прямо ведут,
А друзья и любимые ни за что не предадут!
***
С Третьим Спасом приветствуем,
Семейного тепла желаем.
Пусть будет ясная погода
Вам в любое время года.
Здоровье вас пусть не подводит,
И счастье часто в дом заходит!
***
В этот багровый август
Кладовые полны урожая
Солнцем радостным согреты,
Орешки и яблоки большие.
Поэтому поздравляю вас со Спасом,
счастья желаю и добра,
Чтобы августовским поцелуем,
Теплой была зима!